ماساژ با روغن های گیاهی یکی از روش های از بین بردن استرس و ایجاد احساس آرامش در بدن است.

آیا ماساژ با روغن های طبیعی خواص درمانی دارد؟

در طب سنتی ، استفاده از روغن های طبیعی برای درمان بسیاری از امراض و بیماری ها توصیه میشود اما شواهد مستدل پزشکی برای این ادعا وجود ندارد. با ماساژ مقدار بسیار کمی از این روغنها جذب بدن میشود. در نتیجه پاسخ منفی است و تنها باعث راحت تر ماساژ دادن و ریلکس شدن میشود

روغن طبیعی ماساژ

آیا از هر نوع روغن طبیعی ای میتوان برای ماساژ استفاده کرد؟

روغن ها به دو دسته روغن های ضروری و روغنهای حلال تقسیم میشوند. استفاده از روغنهای ضروری به تنهایی ممکن است باعث حساسیت و یا حتی مسمومیت شدید شود به همین دلیل از روغنهای همراه یا مکمل برای رقیق سازی روغنهای ضروری استفاده میکنند. توصیه ما این است هرگز به تنهایی از روغنهای ضروری استفاده نکنید. اضافه کردن مقداری روغن ضروری به محلول روغن ماساژ خود میتواند بسیار به شما کمک کند.

روغن ضروری چیست؟

روغن های ضروری که با عنوان روغن های فرار نیز شناخته می شوند، به سرعت بعد از تماس با اکسیژن، تبخیر می گردند. روغن ضروری به زبان ساده، عصاره یک گیاه است که بر اساس تقطیر بخار یا آب آن، یا به کمک فشار سرد به دست می آید. در طول این فرایند، روغن درون گیاه را می توان به شکل بسیار غلیظ، استخراج کرد. زمانی که روغن ضروری را بو می کنید، اجزای تشکیل دهنده آن به مکان های گیرنده در بینی متصل می شوند که مولکول های بودار در آن خوانده می شود و سپس سیگنالی از طریق اعصاب حس بویایی به سیستم لیمبیک و آمیگدال در مغز ارسال می گردد.

روغن ضروری بیش از ۱۰ برابر از خودِ گیاه می تواند قوی تر باشد. به همین خاطر اثرات آن ها حتی بعد از چند قطره استفاده کردن، اشکار می شود.

افرادی که با حوزه روغن های ضروری آشنا نیستند ممکن است نتوانند اعمال آن را به خوبی برایتان انجام دهند. برخی از شرکت های بزرگ روش هایی را برای اعمال این روغن ها فراهم می کنند. افرادی که اطلاعات زیادی در این مورد ندارند ممکن است به خاطر استفاده نادرست از روغن های ضروری به خطر بیفتند.

برخی از افراد نا آگاه چنین بیان می کنند که می توان از روغن ضروری در هر زمان و هر مکانی استفاده کرد، اما واقعیت چنین نیست. برخی از آن ها باید بر روی بدن اعمال شوند و برخی باید از طریق دهان مصرف گردند. به همین خاطر افرادی که از این محصولات استفاده می کنند باید بسیار هوشیار باشند. روغن های ضروری می تواند پوست شما را تحریک کند و باعث خارش آن شود. گزارش هایی در مورد سمیت شدید ناشی از مصرف روغن های ضروری همچون تشنج، عوارض جانبی در بارداری و سمیت کبد و ریه وجود دارد.

تنها قانونی که در حوزه روغن های ضروری وجود دارد، قوانین ایزوست. این قانون بیان می کند روغن های ضروری باید خالص و طبیعی باشند. یک روغن ضروری طبیعی بسیار فرار است و نباید هیچ اثری بر روی کاغذ سفید باقی بگذارد. این روغن نباید بوی فاسد یا بویی شبیه الکل داشته باشند. به دنبال روغن های ارزان نباشید. روغن های ضروری ارزان تنها روغن های مصنوعی یا روغن های معدنی ترکیب شده با روغن های ضروری هستند.

روغن های ضروری یا فرار

چه نکاتی در انتخاب روغن گیاهی مناسب برای ماساژ لازم است؟

  1. بدون بو: راز اثرگذاری روغنهای گیاهی برای طراوت و شادابی پوست، مداومت در استفاده از آنهاست. استفاده مداوم از روغنهای معطر ، برای اطرافیان به خصوص در خانه و محیط کار بسیار ازار دهنده ست. 
  2. حساسیت زا نبودن: در صورت خالص نبودن این روغنها، استفاده طولانی مدت آنها موجب آلرژی و حساسیت میشود خصوصا روغنهای ضروری به همین دلیل حتما با احتیاط مصرف شوند.
  3. خیلی چرب نیستند: چربی زیاد روغنها باعث لغزندگی بیش از حد پوست و سخت پاک شدن آنها از سطح پوست میشود.
  4. سازگاری با نوع پوست: اگر روغنی که برای پوست خود انتخاب میکنید مناسب نباشد باعث به وجود آمدن انواع جوش یا خشکی بیش از حد پوست میشود و در حال کارامدی خود را از دست میدهد.

 

بهترین روغن طبیعی برای ماساژ پوست کدام است؟

 

برخی روغنها برای تمامی پوست ها مناسب هستند و هزینه معقولی دارند.

 

روغن هسته انگور :

روغن هسته انگور یکی از روغن‌های گیاهی پرطرفدار بوده که نسبت به روغن بادام شیرین مقرون به صرفه‌تر است. غلظت روغن هسته انگور از بادام شیرین کمی کمتر و رنگ آن نیز سبز روشن است. این روغن برای هر نوع پوستی سودمند بوده و حاوی ویتامین E و اسید لینولیک است.

روغن بادام شیرین

 

روغن بادام شیرین :

یکی از روغن های بدون بو و پرطرفدار است.این روغن سرشار از ویتامینهای A,B و E ست که برای طراوت پوست ضروری هستند.
این روغن کمی از روغن هسته انگور غلیظ تر هست به همین دلیل برای اگزما و خشکی پوست بسیار سودمند است

روغن آوکادو :

روغن آوکادو، میوه ای که به عنوان معجزه قرن شناخته میشود به عنوان روغن همراه یا محلول برای خشکی پوست و چین و چروک استفاده میشود. این روغن سبزرنگ و غلیظ است و بهتر است از تصفیه نشده ی آن استفاده شود.

روغن گل همیشه بهار :

به خاطر خاصیت ضد التهاب خود معروف است. به التیام ناراحتی های پوستی مانند زخم، التهاب، حساسیت های پوستی، پوست ترک خورده و اگزمای خشک کمک می کند. به رنگ نارنجی است و روغن آن از گل های طلایی رنگ که به آن گل جعفری نیز می گویند به دست می آید.

روغن نارگیل:

روغن نارگیل برای ترک های پوستی، خشکی پوست و مو بسیار مفید است. این روغن بسیار سبک به راحتی جذب پوست میشود . اگر برخی نواحی پوست آسیب دبده اند هنگام ماساژ مقدار بیشتری از روغن در آن محل ها استفاده کنید. روغن نارگیال تاثیر فوق العاده ای در مرطوب کردن پوست و نرم کردن عضلات دارد. در هوای سرد کمی سفت میشود و نیاز دارد کمی حرارت ببیند.