در سالهای اخیر ، شرکتهای آرایشی و بهداشتی تحقیقات بسیار زیادی بر روی خواص روغن گیاهی بر پوست و مو انجام انجام داده اند. در این میان یکی ازمحبوب ترین روغن ها، روغن نارگیل است. این محصول بینظیر، نظر بسیاری از متخصصان زیبایی کمپانی های بزرگ تولید لوازم آرایشی و بهداشتی را جلب کرده است تا آنجا که بیش از ۱۰۰۰ مطالعه بر روی خواص معجزه آسای روغن نارگیل انجام شده است . این روغن سرشار از ویتامین E است و ساختار آن با چربی طبیعی مو شباهت بسیار زیادی دارد، به همین دلیل بیشتر از سایر روغن ها میتواند به مو نفوذ کند.

روغن نارگیل سرشار از ویتامین E است و ساختار آن با چربی طبیعی مو شباهت بسیار زیادی دارد، به همین دلیل بیشتر از سایر روغن ها میتواند به مو نفوذ کند.

پس از استفاده از روغن نارگیل بطور مرتب (۲ یا ۳ بار در هفته) ، به سرعت نتایج شگفت انگیز آن ظاهر میشود . موها نرم میشوند و راحت تر شانه میشوند. همینطور وزی مو گرفته میشود و درخشش آن بیشتر میشود.

 

ریزش مو

روغن نارگیل از زمان هند باستان برای درمان مو استفاده میشود. مرهم های زیادی از مخلوط گیاهان دارویی و روغن نارگیل برای جلوگیری از ریزش مو ساخته شده است.  بافت خاص چربی روغن نارگیل، بسیار به چربی طبیعی مو نزدیک است در نتیجه راحت تر و بیشتر از روغن های دیگر به مو نفوذ میکند. خصوصا وقتی روغن نارگیل را با آبلیمو مخلوط کنید معجزه بینظیر آن را در تقویت و پرپشتی موهای خود خواهید دید. این ماسک را پس از حمام، وقتی هنوز موها مرطوب هستند روی موها بگذارید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه روی موها بماند سپس با یک شامپوی ملایم بشویید.

موهای آسیب دیده

روغن نارگیل باعث میشود موهای آسیب دیده، پروتوئین کمتری از دست دهند. این روغن سرشار از لوریک اسید است و مقادیر زیادی پروتئین لازم برای مو را داراست. به دلیل داشتن زنجیره مولکولی سبک به راحتی در مو نفوذ میکند. قبل و بعد از شستشو میتوان از این روغن استفاده کرد.

درمان وزی مو(مخصوص موهای فرفری)

اگر موهای فرفری دارید و در شانه کردن آن مشکل دارید، موهایتان وز است و از محصولات شیمیایی خسته شده اید، بهترین ماده برای موی شما اینجاست. روغن نارگیل با داشتن زنجیر اسیدهای چرب خاص ، رطوبت و درخشندگی لازم را به موهای شما میدهد و به راحتی میتوانید موها یتان را شانه کنید. کافی ست موهای خود را کمی با روغن نارگیل ماساژ دهید.

خنک کنندگی

زدن روغن نارگیل به کف سر و ریشه های مو باعث خنک شدن پوست میشود.برای افرادی که پوست سرشان بسیار عرق میکند، مفید است.

مرطوب کنندگی

روغن نارگیل بسیار پایدار است و به راحتی تبخیر نمیشود به همین دلیل بسیار خوب میتواند رطوبت مو را حفظ کند. موها را مرطوب نگه میدارد و در نتیجه از آسیب رسیدن به مو جلوگیری میکند.

نرم کننده ی موی سر

روغن نارگیل بهترین نرم کننده موی سرموجود است. استفاده از روغن نارگیل گرم، مو هارا نرم و ابریشمی نگه میدارد. کمی روغن نارگیل گرم به موهای خود بزنید و صبح روز بعد با یک شامپوی ملایم مو هارا بشویید. هفته ای دو تا سه بار این کار را تکرار کنید تا موهایی نرم، قوی و پرپشت داشته باشید.

شوره سر

اسیدهای چرب زیاد  و مختلفی موجود در روغن نارگیل، از هر شامپو ضدشوره دیگری در بازار قوی تر هستند. استفاده منظم از روغن نارگیل میتواند پس از مدتی شوره سر شما را برای همیشه برطرف کند.  برای تاثیر بیشتر میتوانید روغن نارگیل را با روغن کنجد و یا با روغن کرچک به همراه کمی آی گرم مخلوط کنید. محلول را به مدت ۳۰ دقیقه روی سر خود بگذارید و سپس با شامپو بشویید.

ژل حالت دهنده موی سر

روغن نارگیل میتواند به صورت یکسان در هر قسمت مو که میخواهید، پخش شود. با گرمای کف دست و گرمای کف سر کاملا به صورت مایع در می آید و سپس در مجاورت هوا کمی سفت میشود. به عنوان کرم مو میتوانید از آن استفاده کنید.

درمان خشکی مو

افرادی که موهای خشک دارند، بیش از سایرین نگران موهای خود هستند. استفاده از محصولات شیمیایی قوی برای تمیزی و نرم کردن موهای خشک میتواند باعث آسیب رسیدن به ریشه های مو شود. روغن نارگیل میتواند به تقویت و درخششش ، پرپشتی و حفظ رطوبت این نوع مو، کمک بسیار زیادی کند.به عنوان یک درمان خانگی میتوانید از شامپوی نارگیل و اسطوخودوس استفاده کنید و یا فقط از روغن نارگیل برای طراوت و شادابی موهای خود استفاده کنید.

خواص روغن نارگیل برای مو

خواص روغن نارگیل برای مو

 

درمان جوش کف سر

بسیاری از افراد در فصل زمستان و یا به خاطر آفتاب شدید، دچار جوش در کف سر خود میشوند. تمیز نگه داشتن مو و کف سر بسیار مهم است و مانع جوش و التهاب پوست سر میشود. استفاده از ترکیب روغن نارگیل و روغن زیتون میتواند به درمان این نوع التهاب بسیار کمک کند. اگر این جوش ها ادامه پیدا کرد حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان موخوره

اگر موهای شما، موخوره زیاد دارد به طور کلی پیشنهاد ما کوتاه کردن آن است. اما اگر مقدار کمی موخوره دارید، ترکیب روغن نارگیل و روغن بادام را روی موهای خود، ماساژ دهید.

 

درمان سفیدی مو و کچلی

روغن نارگیل برای جلوگیری از کچلی و سفیدی مو، بسیار موثر است. مخلوط روغن نارگیل با لیموی تازه میتواند موهای سفید را به رنگ قبلی خود بازگرداند. این محلول را به موهای خود بزنید و برای حداقل یک ساعت اجازه دهید بماند. سپس شامپو کنید.